Džjotiša

Džjotiša ir vēdiska astroloģijas un astronomijas zinātne. Tikai mācoties vēdas var pareizi saprast džjotišas izcelsmi un pamatus. Vēdisko tradīciju pamats džjotišu padara pilnīgu. Džjotiša ir cieši saistīta ar Radža (apziņas) jogu, Vaštu Šastru (vēdisko arhitektūru), Ajurvēdu (vēdisko zinātni par veselību) un citām vēdiskajām zinībām.

Divpadsmit raši un deviņas grahas, no kurām septiņas nelabvēlīgas un divas labvēlīgas pie zināmiem nosacījumiem. Tas arī nosaka mūsu dzīvi. Nospiežas taustiņi un sākas notikumi. Jābūt drosmīgam, lai paskatītos kā ir īstenībā. Katra graha tur kādu noteiktu karmas daļu.

Dažkārt cilvēki, kas mācās vēdisko astroloģiju, grahas sauc par planētām, bet tas nebūtu īsti pareizi, jo ne visām grahām ir šie vizuālie pavadoņi.

Džjotišā netiek ņemtas vērā transsaturna planētas: Urāns, Neptūns un Plutons, jo tiek uzskatīts, ka tās ļoti lēni pārvietojas un atstāj nenozīmīgu ietekmi, toties džjotišā izmanto ēnu grahas Rahu un Ketu un dažkārt arī upa grahas.

Raši ir rietumu zodiaka analogs, kas ekliptiku sadala 12 daļās, no tā izriet ka katrs rashi sastāda 30 grādus. Pirmajā brīdī šķiet, ka atšķirības nav, taču džjotišā tiek lietots sideriskais jeb nekustīgais zodiaks, bet rietumu astrologi izmanto tropisko jeb kustīgo zodiaku. Taču pats galvenais ir tas, kas sākuma atskaites punkts pirmajam rashi un pirmajam rietumu zvaigznājam būtiski atšķiras, tāpēc visas mājas ir novirzītas par aptuveni 23 grādiem. Galarezultātā pēc rietumu astroloģijas sastādītu horoskopu nevarēs pareizi analizēt vēdiskais astrologs un otrādi.