Laimīgi tie, kuriem par izvēlēto profesiju nav šaubu jau agros skolas gados. Taču ko iesākt, ja pat uz izlaiduma sliekšņa nav spilgtas intereses vai acīmredzamu dotību nevienā jomā? Kur meklēt padomu, kad vasara klauvē pie durvīm, bet prāts mulst neziņā par nākotni - ko un kur mācīties?
Tā vietā, lai iedziļinātos un analizētu konkrētu profesiju gaišās un ēnas puses, vidusskolēni biežāk savu izvēli izdara, vadoties pēc augstskolas prestiža. Sak, vai nav vienalga, ko studēt - ka tik diploms, kas augstu kotējas! Šādas tendences iezīmējās sabiedriskās organizācijas "Jauniešu konsultācijas" pirms dažiem mēnešiem veiktajā pētījumā. Lai arī prestižam ir sava loma, profesijas izvēlē tomēr svarīgāk tikt skaidrībā par savām vēlmēm un interesēm, uzskata Profesionālās karjeras izvēles valsts aģentūras (PKIVA) profesiju izvēles konsultante Egita Čupīte. Izraugoties augstskolu, galvenais ir noskaidrot, vai konkrētā izglītības iestāde un tās studiju programmas ir akreditētas: "Nevajadzētu aizmirst, ka augstskola un izglītība nav pašmērķis, bet gan ceļš uz darbu." Tāpat viņa iesaka nepaļauties uz citu ne mazāk populāru profesijas izvēles stratēģiju - vadīties pēc profesijas prestiža. "Profesiju popularitāte un prestižs ir pārejošas vērtības," uzsver konsultante. Kas šodien ienes labu naudu, rīt var tāds vairs nebūt. Tādēļ svarīgi, lai vēlme strādāt izvēlētajā jomā būtu lielāka nekā sabiedrības vērtējums par to, cik populārs ir konkrētais arods.
Vairākas privātas mācību iestādes, kas piedāvā profesionālās ievirzes programmas, iesaka tās izmantot ne tikai briedumu sasniegušajiem, bet arī vidusskolēniem. Klausoties praktiķu lekcijās, var iegūt skaidrību, ko īsti nozīmē darbs attiecīgajā profesijā un vai iepriekšējais priekšstats atbildis patiesībai. Šādi kursi, kuros var "ielauzīties" ekonomikā, jurisprudencē, arhitektūrā, žurnālistikā, tūrisma nozarē utt. maksā, sākot no 10 latiem mēnesī, un bieži tiek organizēti uz pusgadu vai ilgāk.
"Ir tik daudz profesiju, no kurām izvēlēties. Noskaidro, kuras tev ir vispiemērotākās," vilina kāda uzmācīga reklāma televīzijā un internetā. Uz norādīto numuru jānosūta mobilā tālruņa īsziņa ar saviem dzimšanas datiem, par to šķiroties no 50 santīmiem. Pārbaudot šo savdabīgo karjeras izvēles palīglīdzekli, atklājās, ka tā vieduma avots slēpjas horoskopu datu bāzē. No tā automātiski tiek nosūtīts attiecīgajai horoskopa zīmei atbilstošo profesiju saraksts, kas sastādīts samērā kļūdpilnā latviešu valodā. "Literatūra, finanses, sports, mistika, nekustamie īpašumi, antikvariāts," tik daudzpusīgu ieteikumu, nosūtot īsziņu, saņēma kāds Suņa gadā dzimis Dvīņu zvaigznāja pārstāvis. Lai atvieglotu izvēli, profesiju ieteicēji atbildē iekļāvuši arī vēlamās darba vietas: "Birža, izdevniecība, liela organizācija." Amati: menedžeris, rakstnieks, auto instruktors, tiesnesis, korespondents, avīzes īpašnieks.
Uzticību īsziņas padomiem mazina eksperimenta rezultāts, uz to pašu numuru nosūtot izcilā hokejista, Stenlija kausa ieguvēja Sanda Ozoliņa dzimšanas datus. Viņam ieteicamā karjera: it kā padodoties darbs popkultūrā, nekustamo īpašumu jomā, spēļu mantiņu ražošanā, aviācijā un modes biznesā. Taču par sportu (par hokeju nemaz nerunājot), kurā viņš guvis milzu panākumus, diemžēl ne vārda! Līdzīgi arhitektūras joma netiek ieteikta pasaulslavenajam arhitektam, Nacionālās bibliotēkas ēkas projektētājam Gunāram Birkertam. Arī "hokejistam mūrim" Artūram Irbem no hokeja ne smakas, vien mudinājumi iestāties darbā slimnīcā un kļūt par filantropu. Ne reliģija, ne ķīmija pat ar pušplēstu vārdu nav pieminēta arī Luterāņu baznīcas arhibīskapa, diplomēta kīmiķa Jāņa Vanaga karjeras dosjē. Protams, sms padomu sniedzēji nepretendē uz prognozēm, kā nākotnē katram var iegrozīties dzīve, bet skaidrs, ka uzticēties šīm norādēm nav prāta darbs. Var aizlaist vējā žilbinošu sportista karjeru, meistarojot spēļu mantiņas…
Daži jaunieši, meklējot atbildi par nākamās profesijas izvēli, dodas pie astrologa. Tādi klienti jau bijuši arī sertificētam astrologam un "Mājas Viesa" žurnālistam Kristapam Baņķim. Esot bijis gadījums, ka par iespēju konsultēties interesējusies pat vesela klase. Astrologs uzsver, ka seanss nenozīmē tikai mehānisku zvaigžņu kartes norāžu atreferēšanu klientam, - būtiska loma ir arī sarunai ar pašu jaunieti. Tomēr ir vispār zināms, ka, piemēram, Dvīņu zīmē dzimušajiem dažkārt jāieteic apvienot vairākas lietas. Tādi knifi esot katrai zīmei.
AUTORS: Toms Ancītis
PUBLICĒTS: "Latvijas Avīze", 15.05.2006
Kristaps Baņķis
Kontakti | Lietošanas un apmaksas noteikumi | Palīdzība Apmeklētāju skaits kopš 01/10/2006: 19 444 468 | Šodien: 1295 | Vakar: 1161 | Pašlaik lapu skatās: 176
Pārpublicējot materiālus atsauce obligāta © 2009 - 2025 Kristaps Baņķis | Izstrāde: Astrologi.lv Sadarbības partneri: SIA PRODEMA LP | Visas ilustrācijas ar licenci - canva.com
Astrocentrs apvieno visus Kristapa Baņķa ideju projektus.
www.astrocentrs.lv