Pundurplanētas sauks par plutoīdiem
LETA--REUTERS. Planētas statusu 2006.gadā zaudējušais Plūtons ticis pie mierinājuma balvas - tas un citas pundurplanētas turpmāk tiks sauktas par plutoīdiem.
Šādu lēmumu sanāksmē Norvēģijas galvaspilsētā Oslo pieņēmusi Starptautiskā Astronomiskā savienība (IAU) pēc divus gadus ilgām debatēm.
Par plutoīdiem tiks saukti debesu ķermeņi, kas riņķo ap Sauli orbītā aiz Neptūna. Tiem jābūt aptuveni sfēriskas formas un jāizstaro vismaz mazliet gaismas.
Vienīgie pašlaik zināmie un nosauktie plutoīdi ir Plūtons un Erīda (agrāk saukta par Ksenu vai Lilu), tomēr zinātnieki cer uz jaunu plutoīdu atklāšanu.
Savukārt pundurplanēta Cerera neatbilst plutoīda definīcijai, jo tā atrodas asteroīdu joslā starp Marsu un Jupiteru.
Starptautiskās Astronomiskās savienības Ģenerālā asambleja 2006.gadā apstiprināja jaunu planētas definīciju, tādā veidā atņemot planētas statusu Plūtonam un atstājot Saules sistēmā tikai astoņas planētas.
Pēc dedzīgām debatēm 2500 zinātnieki un astronomi no visas pasaules nobalsoja, ka Plūtons, kas kopš atklāšanas 1930.gadā tika uzskatīts par Saules sistēmas devīto un tālāko planētu, turpmāk tiks iekļauts citā kategorijā ar nosaukumu "pundurplanētas".
Zinātnieki toreiz vienojās izdomāt alternatīvu nosaukumu, ka dēvēt Plūtonam līdzīgos objektus. Nosaukums "plutoīds" daļēji izraudzīts, lai kompensētu Plūtona zaudēto godu.
"Galu galā mēs nonācām līdz kaut kam līdzīgam Plūtona nosaukumam, un man neliekas, ka mēs būtu varējuši ierosināt ko labāku," sacīja IAU ģenerālsekretārs Karels A. van der Huhts.
Plūtona statuss jau sen ir strīdus objekts starp astronomiem.
Daļa zinātnieku norāda, ka Plūtons nelielā izmēra un ekscentriskās orbītas dēļ pārāk atšķiras no pārējām astoņām atzītajām planētām - Merkura, Venēras, Zemes, Marsa, Jupitera, Saturna, Urāna un Neptūna.
Plūtona diametrs ir tikai aptuveni 2300 kilometri, un tas ir mazāks par daudzu citu planētu mēnešiem.
Plūtonam pašam ir trīs pavadoņi - 1978.gadā atklātais lielākais pavadonis Harons un divi mazāki Nikss un Hidra, kas atklāti 2005.gadā.
Pašlaik ceļā uz Plūtonu ir ASV lidaparāts "New Horizons", kas no Floridas izlidoja 2006.gada 19.janvārī un kuram Plūtonu paredzēts sasniegt 2015.gada 14.jūlijā.
IAU nolēma pārskatīt planētas definīciju, jo tehnoloģiju attīstība ļauj astronomiem skatīties dziļāk Visumā un daudz precīzāk izmērīt mūsu Saules sistēmā esošos objektus.
Papildu "planētu" un "pundurplanētu" kategorijai zinātnieki radīja trešo kategoriju "Saules sistēmas mazie ķermeņi", kurā ietilpst visi pārējie objekti, izņemot pavadoņus.
Kristaps Baņķis
Kontakti | Lietošanas un apmaksas noteikumi | Palīdzība Apmeklētāju skaits kopš 01/10/2006: 19 367 670 | Šodien: 572 | Vakar: 1363 | Pašlaik lapu skatās: 49
Pārpublicējot materiālus atsauce obligāta © 2009 - 2024 Kristaps Baņķis | Izstrāde: Astrologi.lv Sadarbības partneri: SIA PRODEMA LP | Visas ilustrācijas ar licenci - canva.com
Astrocentrs apvieno visus Kristapa Baņķa ideju projektus.
www.astrocentrs.lv