Dzīves ceļa karte. Progresijas
Rūta Mežavilka, speciāli „Praktiskajai Astroloģijai”
Progresijas ir viena no prognostiskās astroloģijas darba metodēm, kas ļauj saprast, kādā no dzīves posmiem cilvēks atrodas un kas viņu varētu gaidīt nākotnē.
Ir vairākas progresiju metodes, un visplašāk izplatītā no tām ir vienas dienas pielīdzināšana vienam gadam cilvēka dzīvē, proti, pirmā diena pēc dzimšanas atbilst jaundzimušā pirmajam dzīves gadam, otrā diena – otrajam, trešā – trešajam utt.
Piemērs: cilvēks dzimis 1971. gada 7. martā plkst. 2.10 Rīgā. Tātad 2015. gada oktobrī, cilvēka 45 dzīves gadā, skatāmies «zvaigžņu stāvokli» 1971. gada 22. aprīlī (8. marts + 45 dienas).
Pirmsdatoru ērā astrologi veica sarežģītas kalkulācijas progresiju kartes izveidošanai, taču mūsdienās to var ātri paveikt ar dažiem datorpeles klikšķiem. Progresiju aprēķinus piedāvā vairums specializēto astrologu programmu, tie pieejami arī onlainā, piemēram, portālā «astro.com».
Ātrās un lēnās planētas
Skatoties progresijas, vislielāko uzmanību astrologi pievērš «ātrajām» planētām – Saulei, Merkuram, Venerai, Marsam un jo īpaši – Mēnesim, jo tās progresiju kartē cilvēka dzīves laikā pārvar vislielāko attālumu. Progresīvā Saule dzīves kalendārajā gadā veic aptuveni vienu zodiaka grādu, progresīvais Merkurs – arī apmēram tikpat, atkarībā no tā, cik «ātrs» tas ir natālajā kartē. Ja piedzimšanas brīdī tas ir bijis retrogrādajā cilpā un līdz ar to lēns vai stāvējis uz vietas, proti, bijis stacionārs, tad var būt, ka cilvēka progresīvajā kartē tas vairākus gadus atrodas vienā un tajā pašā grādā. Cilvēka dzīves laikā, ja cilvēks dzimis zīmes beigās, progresīvā Saule var nomainīt trīs vai pat četras zodiaka zīmes. Līdzīgi ir arī ar Veneru un Marsu, vien Marss ir vēl nedaudz lēnāks – tas vienu zodiaka grādu normāli veic aptuveni divos gados. Taču visātrākais no planētām ir progresīvais Mēness – tas vienu grādu veic aptuveni vienā cilvēka dzīves kalendārajā mēnesī, savukārt vienu zodiaka zīmi – 30 grādus – noiet aptuveni divos līdz divarpus gados. Bet visu zodiaka apli tas veic aptuveni divdesmit deviņos gados – progresīvais Mēness, apmetis loku, atgriežas zīmē un grādā, kur tas atradies piedzimšanas brīdī.
*
Piemērs. Ja cilvēka natālajā jeb piedzimšanas kartē Saule atrodas Auna zīmes nulltajā grādā, tad progresīvā Saule dzīves 45. gadā būs veikusi apmēram 45 loka grādus un atradīsies Vērša zīmes 15. grādā.
Progresijas – dzīves ceļa karte
Brīžus, kad progresīvais Mēness maina zodiaka zīmi, cilvēks parasti sajūt diezgan labi – mainās emocionālā uztvere un tās lietas, ko parasti visvairāk asociējam ar Mēnesi. Gan pašam cilvēkam var šķist, ka viņa dzīves «noskaņa» ir pēkšņi mainījusies, gan arī apkārtējiem var likties, ka cilvēks kļuvis citāds. Taču progresīvā Mēness virzībai cauri zodiakam ir arī daudz plašāks, tālejošāks konteksts – tā ir sava veida cilvēka dzīves ceļa karte, viņa dzīves «fons», tēlaini izsakoties – pildījums, struktūra. Caur progresīvā Mēness gaitu varam izsekot tam, kā cilvēka dzīvē īstenojas natālās kartes potenciāls.
Tāpēc, pētot progresijas, astrologi vispirms pievērš uzmanību tieši Mēnesim – kurā no zodiaka zīmēm tas atrodas, kādus aspektus veido ar pārējām progresīvajām planētām, jo īpaši Sauli, Saturnu, Merkuru, Veneru, Marsu, Jupiteru, kā arī – natālo Mēnesi.
Protams, jāatceras, ka, prognozējot kādus iespējamus notikumus vai tendences cilvēka dzīvē, galvenais atskaites punkts ir un paliek natālā karte. Ja kāds notikums natālajā kartē «nav paredzēts», tad iespēja, ka tas īstenosies, pat ja progresīvajā kartē būs it kā piemēroti apstākļi, ir ārkārtīgi niecīga. Piemēram – sievietei natālajā kartē ir vairākas kombinācijas, kas norāda uz sievišķās veselības problēmām un neauglību, tai skaitā – natālā Mēness kvadrāts ar Urānu. Attiecīgi – bērnu nav, lai gan viņa gadiem cenšas pie tiem tikt. Natālajam Mēnesim virzoties pa zodiaku un izveidojot harmonisku aspektu ar Jupiteru, kas tradicionāli tiek uzskatīts par vienu no bērna ieņemšanai labvēlīgiem astroloģiskajiem momentiem, sieviete diemžēl stāvoklī nepaliek – natālās kartes ierobežojumi tam ir šķērslis. Tomēr harmoniskā enerģijas plūsma, ko dzīvē radījis šis aspekts, ir sajūtama – sievietei uzlabojas veselība, mājā ienāk lolots mājdzīvnieks, bērni dzimst viņas radu lokā, iespējama adopcija u.tml.
Krievu astrologs Sergejs Šestopalovs, viens no leģendārā Vronska skolniekiem un Pēterburgas Astroloģijas akadēmijas dibinātājs, lai atbildētu uz kādu klienta jautājumu, piemēram, «Vai es nākamgad iepazīšos un apprecēšos?», seko strikti noteiktam algoritmam – vispirms natālās kartes analīze – kādi ir partnerattiecību indikatori, tad pievēršas progresijām – vai šāds notikums iespējams tieši nākamgad, un visbeidzot skatās tranzīto planētu ietekmi – vai tās veido attiecīgus aspektus ar natālajām planētām. Pēdējo krievu astroloģijas klasiķis analizē t.s. Saules atgriešanās jeb «solar return» karti. Tikai visu šo metožu kopsumma var sniegt atbildi un iezīmēt konkrētu laika posmu, kad iespējama nozīmīgā iepazīšanās.
Progresīvais Mēness zodiaka zīmēs
Auns. Dzīvē parādās svaigas enerģijas pieplūdums. Pēc mierīgā un plūdenā Zivju perioda šī ir diezgan krasa pārmaiņa. Var būt sajūta, ka «migla nokrīt no acīm». Cilvēks, kura progresīvais Mēness iegājis Auna zīmē, kļūst uzstājīgāks, kareivīgāks, impulsīvāks savās izpausmēs, vārdu sakot, auniskāks. Iespējams, radīsies spēks beidzot veikt kādas ilgi izsapņotas pārmaiņas dzīvē. Laiks, kad nepieciešama aktīva dzīves pozīcija. Negatīvās iezīmes – egoisms, nepacietība, agresivitāte, tieksme uz strīdiem. Protams, ir jāņem vērā, kurā no zīmēm atrodas natālais Mēness – Vēzi par Aunu nepārtaisīsi!
Vērsis. Bangojošā un pāri plūstošā «Auna perioda» enerģija kļūst piezemētāka. Atslābums – gan garīgs, gan fizisks, pat slinkums. Cilvēku vairāk interesē nevis pasaules iekarošana un sevis pierādīšana, bet gan «vērsiskās» lietas – komforts, mājās būšana, fiziskais ķermenis, skaistumkopšana. Šis ir laiks, kad mierīgi un pacietīgi «audzēt» pirms tam iekaroto.
Dvīņi. Atpūtas periods galā, laiks atkal aktīvi darboties. Dzīves interešu fokuss no fiziski materiālā plāna pievēršas mentālajām lietām. Ieplūst jauna informācija, jaunas idejas, rodas jaunas intereses. Cilvēka prāts šajā periodā prasās tikt nodarbināts. Progresīvais Mēness Dvīņos allaž ir kā ziņkārīgs bērns, kas grozās, bakstās un nemitīgi uzdod jautājumus – kāpēc? Ak tad šitā! Šo posmu lietderīgi izmantot mācībām, intelektuāli radošām nodarbēm. Kad mans progresīvais Mēness gāja cauri Dvīņiem, es sāku interesēties par astroloģiju un sastapu savu skolotāju.
Vēzis. Šeit Mēness ir «savā elementā» – proti, zīmē, kurā tas, atbilstoši astroloģijas tradīcijai, ir «valdnieks». Mātišķums, jūtīgums, emocionalitāte – tas viss šeit var krāšņi izpausties. Svarīga ir drošības izjūta, dzīves fokuss no ārpasaules un jaunas informācijas izzināšanas atkal pārvirzās uz cilvēka iekšējo, emocionālo dzīvi. Priekšplānā izvirzās ģimene, vecāki, dzimtas saknes. «Ligzdas vīšana» notiek bieži vien arī pavisam burtiskā nozīmē. Šo posmu savā dzīvē atceros kā ilgstošu un pamatīgu sava pirmā dzīvokļa remonta un iekārtošanas periodu.
Lauva. Atkal jauna fokusa maiņa – šoreiz no iekšpuses uz ārpasauli. Lienam ārā no Vēža «alas» un dodamies svinēt dzīvi. Ja nemākam, tad šeit ir jāiemācās spēles prieks. Pašizpausme un radošums ir šā perioda atslēgvārdi. Labs laiks skatuves māksliniekiem. Negatīvās iezīmes – pārliecīgs egocentriskums, uzpūtība, nesavaldība. Kaut kādā ziņā šis periods ir līdzīgs Auna posmam – abas ir Uguns stihijas zīmes.
Jaunava. Svētki beigušies, viesi dodas prom, jāsāk uzkopt. Balles karalienei neatliek nekas cits kā ņemt rokā lupatu un spaini un ķerties pie darba. Priekšplānā izvirzās dažādu līmeņu dzīves sakārtotības jautājumi – gan fiziskās, gan mentālās. Skaidrības un kārtības ieviešanas laiks. Jaunava mēdz būt sīkumaina un piekasīga – nepieciešama pašdisciplīna. Var būt jārisina arī fiziskās veselības problēmas.
Svari. Pēc jaunaviskā «Pelnrušķītes perioda» esam gatavi sevi stādīt priekšā pasaulei – potenciālajiem partneriem. Svari no cilvēka prasa gatavību veidot attiecības, uzturēt tās. Ja Jaunavas laikā ir labi pastrādāts, tad šeit varam ievākt ražu – jaunu līdzsvaru, jaunu līmeni. Nereti tas notiek diezgan burtiski – progresīvajam Mēnesim no Jaunavas ieejot Svaros, cilvēki mēdz mainīt apģērba stilu un sevis pasniegšanas veidu.
Skorpions. Parasti viens no grūtākajiem posmiem progresīvā Mēness ceļā. Pāreja no Svaru viegluma un elegances uz Skorpiona dzīļu pasauli mēdz būt sāpīga. Šeit bieži sastopamies ar nāvi, attiecību izjukšanu. Skorpions mēdz būt nežēlīgs, un pirmām kārtām tas pieprasa spēju būt nežēlīgam pret sevi. Skorpiona periodā mēdz uzpeldēt vecas fobijas, slēptas bailes, no kurām ir jātiek vaļā, un bieži vien tas notiek caur sāpīgu, bet transformējošu pieredzi. Vai nu mirsti, vai mainies uz augšu – tas ir Skorpions. Pēc Skorpiona posma dzīve nekad vairs nav tāda kā iepriekš. Man personīgi šis posms bija ārkārtīgi vērtīgs – aizgāju no rutīnas darba, uzrakstīju romānu, kurš vēlāk ieguva balvu literatūrā, un pašās Skorpiona laika beigās pārtraucu ļoti ilgstošas, bet jau sen nedzīvas attiecības.
Strēlnieks. Pēc emocionāli intensīvā Skorpiona posma progresīvais Mēness Strēlniekā jūtas gluži kā izlaists no sadomazohistu kluba melni sarkanajiem interjeriem svaigā, spirgtā kalnu ainavā. Varam doties ceļojumā – vai nu fiziskā, vai garīgā. Ja Skorpiona posma darbs ir paveikts sekmīgi, šeit jūtam patiesu atbrīvotību. Paveras jaunas iespējas, un, kas svarīgi – tiek pārvērtēta iepriekšējā pieredze, varam pat piedzīvot īstas atklāsmes. Šis ir tāds «atvērto durvju» laiks. Es šajā posmā atradu jaunu darbu un sastapu savu tagadējo dzīvesbiedru – un šīs attiecības radikāli atšķīrās no iepriekšējām.
Mežāzis. Pēc entuziastiskā un spontānā Strēlnieka seko atkal kārtējais darba posms – Zemes elementa zīme Mežāzis ir viens no prasīgākajiem «darba devējiem». Šis periods liek koncentrēties dzīves ilgtermiņa mērķiem. Atšķirībā no «mazliet pa gaisu» Strēlnieka Mežāzis ir reālists un gaisa pilis celt nemēdz. Kad mans progresīvais Mēness iegāja Mežāzī, mēs ar vīru nopirkām nepabeigtu jaunbūvi Pierīgā un pašu spēkiem sākām to pārbūvēt. Nekad iepriekš savā dzīvē nebiju tik daudz fiziski strādājusi – galvenokārt rakusi zemi. Viena nebeidzama rakšana un betonēšana, tādu es atceros Mežāzi. Taču šim būvēšanas un rakšanas darbam nav obligāti jābūt burtiskam, tas var būt arī mentāls, garīgs darbs, kura rezultātā cilvēks izveido jaunus pamatus savai dzīvei.
Ūdensvīrs. Mežāža atslēgvārdi ir struktūra un vara, bet Ūdensvīrs tradicionāli tiek uzskatīts par dumpinieku. Taču īstenībā Ūdensvīra jautājums ir – kāda tam visam jēga? Ja jēgas nav, Ūdensvīrs tiešām sadumpojas un var brīvības meklējumos arī aiziet, pametis visu līdz šim sabūvēto. Un tā bieži vien rīkojas cilvēki, progresīvajam Mēnesim no Mežāža ieejot Ūdensvīrā – it kā impulsīvi pamet labi atalgotus darbus, lai nodarbotos ar, piemēram, ekopreču ražošanu. Ūdensvīra posms ir laiks, kad pēc smagās «rukāšanas» cilvēks paceļ galvu no zemes un ierauga debesis. (Es šajā laikā sāku rakstīt šīs mazās esejas par astroloģiju.)
Zivis. Ūdensvīra periods var būt visai nervozs un stresains, taču, progresīvajam Mēnesim ieejot Zivīs, vairākums cilvēku mēdz nomierināties un kļūt apcerīgāki. Viena no pirmajā sajūtām, progresīvajam Mēnesim mainot zīmi – ūdensvīriskā nepacietība – atstāj ķermeni tīri fiziski. Cilvēks var sākt tīri intuitīvi izjust savu vienotību ar kaut ko lielāku – dabu, pasauli, Dievu. Iespējama pievēršanās reliģijai, garīgi meklējumi, vēlme norobežoties no pasaules, «ieiet sevī», lai uzkrātu enerģiju sekojošajam jaunajam zodiaka ciklam. Šis nav laiks intensīvam darbam un spilgtai sabiedriskajai dzīvei. Negatīvā puse – slīgšana ilūzijās, risks nonākt narkotiku vai alkohola atkarībā.
P.S. Turpinājums sekos. Stāstīsim par progresīvā Mēness gaitu cauri natālās kartes mājām un svarīgākajiem progresīvā Mēness aspektiem ar progresīvo Sauli, Saturnu un citām planētām.
*@ teksta izmantošanas gadījumā atsauce uz žurnālu „Praktiskā Astroloģija” obligāta.
567 iesaka šo blogu