Astronomija. Piemērota tēma aprīļa joku plēsējiem
Māris KRŪMIŅŠ, "Praktiskā Astroloģija"
Mūsu planētas informatīvo telpu 1. aprīlī pārpludina dažādas kvalitātes un ticamības jociņi, daļa no kuriem pavisam noteikti veltīti astronomijas tēmai. Vairāk nekā septiņdesmit gadu laikā pārgājusi mode jokot par kosmosa kuģiem, kas nolaidušies pavisam nepiemērotā vietā, vai mazajiem, zaļajiem cilvēciņiem no Marsa, kuri paviesojušies kaimiņu pilsētiņā – mūsdienās lielāka uzmanība tiek pievērsta attālākiem kosmiskiem objektiem.
Krāmē mugursomu, un dodamies kosmosā
Viens no pirmajiem reģistrētajiem aprīļa jokiem mediju izpildījumā, kas attiecas uz šo tematu, datējams ar 1940. gada 31. martu. Tovakar Filadelfijas radiostacija KYW pavēstīja, ka Frenklina institūta astronomi apstiprinājuši – nākamās dienas pēcpusdienā gaidāms pasaules gals. Lieki sacīt, ka jau pēc pāris stundām satrauktie iedzīvotāji gāza apkārt gan pašu institūta ēku, gan policijas iecirkņus, gan radiostacijas mītni, gan avīžu redakcijas, mēģinot noskaidrot, vai tiešām pasaules bojāeja ir nenovēršama un kā rīkoties, lai tomēr izdzīvotu apokalipsē. Ātri vien noskaidrojās, ka neveiksmīgā joka autors ir Frenklina institūta preses sekretārs Viljams Kastelīni, kurš taisnojies, ka šādā veidā mēģinājis reklamēt 1. aprīlī iecerēto lekciju «Kāds būs Zemes gals». Lai gan viņš apgalvoja, ka esot informējis radiostacijas darbiniekus, ka ziņas par gaidāmo pasaules galu ir tikai joks, tieši Kastelīni tika pasludināts par galveno grēkāzi un atlaists no darba.
Gadu vēlāk savu reklāmas akciju, kas gan neradīja tik milzīgu satraukumu, sarīkoja Ņujorkas pilsētas Heidena planetārijs. Tas ar ietekmīgās avīzes «The New York Times» starpniecību izsludināja, ka 1. aprīlī profesora Viljama Bārtona jaunākā vadībā notiks pirmais kosmosa kuģa lidojums no Zemes uz Mēnesi. Pats profesors gan bija tik laipns, ka izskaidroja – lidojums būs, mūsdienu valodā runājot, virtuāls, jo planetārija apmeklētājiem ar iespaidīgu fotouzņēmumu, gaismas un skaņas efektu palīdzību tikai būs jāiedomājas, ka viņi ceļo uz Zemes dabisko pavadoni. Tomēr neesot trūcis ļaužu, kuri uz planetārija ēku devušies ar mugursomām plecos, jo bija iegādājuši visu nepieciešamo ceļojumam uz Mēnesi.
PSRS nočiepj ideju par citplanētiešu bāzēm
Nākamais ievērības cienīgais jociņš, kas pat izvērtās starptautiskā mērogā, 1959. gadā padevās zinātniskā izdevuma «Great Plains Observer» redaktoram Volteram Skotam Hjūstonam. Žurnāla aprīļa numurā viņš atļāvās publicēt kādas izdomātas universitātes ne mazāk izdomāta astronoma teoriju par to, ka Marsa pavadoņi Foboss un Deimoss patiesībā esot citplanētiešu bāzes. «Man tas likās tik absurdi, ka nevajadzēja pat nekādas norādes, ka tas ir joks,» vēlāk skaidroja redaktors. Taču izrādījās, ka viņš ir kļūdījies – izdevumu lasīja arī PSRS, un tā paša gada nogalē teoriju par citplanētiešu bāzēm uz Fobosa un Deimosa intervijā laikrakstam «Komsomoļskaja pravda» kā savējo jau uzdeva padomju zinātnieks Josifs Šlovskis. Tā kā tajos laikos padomju zemē nebija pieņemts apstrīdēt avīzēs rakstīto (neatkarīgi no tā, vai bija 1. aprīlis vai 1. septembris), šī teorija laiku pa laikam «uzpeldēja» līdz pat PSRS sabrukšanai.
Tajā pašā 1959. gadā ar lokālu humoru izcēlās laikraksts «Lawrence Daily Journal - World», kas vēstīja – Kanzasas universitātes studenti piemontējuši kosmisko raķeti universitātes teritorijā esošajam zvanu tornim, kas kalpoja arī kā Otrā pasaules kara memoriāls, un palaiduši to orbītā. Ilustrācijai avīze bija izmantojusi fotomontāžu, kurā tornis sakombinēts ar Kanaveralas zemesraga kosmodromā esošu raķešpalaišanas ierīci. Tomēr teksta ziņā laikraksts mazliet bija pārspīlējis, vēstot, ka torņa zvaniķis Ronalds Bērnss, visticamāk, joprojām atrodas savā darba vietā un no viņa tiek gaidīts kāds muzikāls sveiciens.
Mazliet pasteidzās uz Mēnesi
1967. gadā notikumus mazliet apsteidza Šveices vācu valodā raidošā radiostacija «Radio Zurich». Savu pārraidi tā pārtrauca ar ārkārtas ziņojumu – amerikāņu astronauti esot nosēdušies uz Mēness. Lai viss izklausītos ticamāk, fonā bija dzirdama briesmīga kņada – reportieru sasaukšanās, durvju dauzīšana, nepārtraukti tālruņa zvani un pat iestudētas «tehniskās kļūmes» saziņā ar žurnālistiem, kuri it kā bija devušies aptaujāt speciālistus. Joks nesagatavotus pārsteidza pat ASV vēstniecības darbiniekus Šveicē, kuri, nesaņēmuši vēsturiskā notikuma apstiprinājumu pa diplomātiskiem kanāliem, vienalga to mēģināja iegūt no radiostacijas. Melš, ka turīgi amerikāņu tūristi, kas atpūtušies Klostersas kalnu kūrortā, visiem restorāna apmeklētājiem uzsaukuši šampanieti, lai nosvinētu šo sasniegumu. Bet tūkstošiem Cīrihes iedzīvotāju tikām, saulei rietot, sēdās automašīnās, lai dotos uz Uelibergas kalnu – radiostacija bija vēstījusi, ka no tā būs labi novērojama amerikāņu kosmosa kuģa pacelšanās no Mēness. Patiesībā amerikāņu astronauti Zemes mākslīgo pavadoni pirmo reizi sasniedza pēc vairāk nekā diviem gadiem un viņu atpakaļceļa starta brīdi, protams, no mūsu planētas nevarēja redzēt.
1969. gadā, kad gan nepilotējami, gan pilotējami lidojumi kosmosā bija kļuvuši gan par PSRS, gan ASV ikdienu, savus lasītājus mēģināja šokēt Ilinoisas štata Kenkekī pilsētā iznākošais laikraksts «The Dailu Journal». Tas vēstīja, ka pilsētiņas nomalē piezemējies Visumā apmaldījies padomju kosmosa kuģis, bet rakstiņam pievienotajā fotoattēlā bija redzamas tikai kosmosa kuģa aprises ar sirpi un āmuru uz borta. Kā šis krāsojums nav sadedzis laikā, kad kuģis it kā lidojis caur atmosfēras blīvajiem slāņiem, izdevums nav uzskatījis par nepieciešamu paskaidrot, turklāt faktiski atzinis falsifikāciju, apgalvojot, ka izglābtā kosmonauta vārds ir «izteikti krievisks» – Lairpa Lūfs («Lirpa Loof», kas ir anagramma no «April Fool» jeb «aprīļa jociņa»).
Planētu parādes laikā palecamies!
Par pašu grandiozāko un veiksmīgāko aprīļa joku (ne tikai starp astronomijas tēmai veltītajiem) daudzi joprojām uzskata 1976. gada 1. aprīļa rītā izskanējušo raidkorporācijas BBC paziņojumu, kurā tika vēstīts – tā kā notiek tā dēvētā planētu parāde, Jupitera un Plūtona iedarbības rezultātā Zemes gravitācija tieši pulksten 9.47 ievērojami samazināsies un ikviens par to var pārliecināties, šajā brīdī palecoties un izbaudot lidojuma efektu. Cik ļautiņu uzķērās uz šā joka, nav iespējams aprēķināt, taču runa noteikti ir par tūkstošiem. BBC redakcijas tālruņi zvanīja vienā zvanīšanā, cilvēki sajūsmināti stāstīja par izjūtām, kas viņus pārņēmušas «brīvā lidojuma» laikā, bet kāds vīrietis pat sūdzējās, ka, pārāk strauji paceļoties gaisā, esot pret griestiem apdauzījis galvu, un draudēja BBC sūdzēt tiesā, lai piedzītu kompensāciju.
Līdz tiesu lietām 1993. gadā gandrīz aizjokojās arī Kalifornijas štata Sandjego pilsētas radiostacija KGB-FM. Agrā rīta stundā tā pavēstīja, ka tehnisku problēmu dēļ kosmosa kuģis «Discovery» nosēdīsies nevis Floridā, bet gan Montgomerija lidlaukā, kas atrodas netālu no Sandjego. Lai gan šis šatls tobrīd nemaz neatradās misijā, turklāt nelielais lidlauks pavisam noteikti bija nepiemērots tā uzņemšanai, tūkstošiem cilvēku, daudzi no kuriem ņēma līdzi visu piknikam nepieciešamo, plūda uz lidlauku. Satiksmes sastrēgumu novēršanā un kārtības nodrošināšanā nācās iesaistīt policijas papildspēkus, un tieši policijas pārvalde vēlējās tiesas ceļā piedzīt zaudējumus no radiostacijas.
1996. gadā ar sensacionālu ziņu savus lasītājus aplaimoja interneta ziņu vietne «America Online». Tā paziņoja, ka piekļuvusi slepeniem dokumentiem, kas apliecina – ASV valdība jau gadiem ilgi zina, ka uz Jupitera pastāv dzīvība, taču slēpj to no iedzīvotājiem. Dažādām amerikāņu iestādēm ar NASA priekšgalā nācās vairākas dienas skaidrot satrauktajiem zvanītājiem, ka viņiem par šādu dokumentu eksistenci nekas nav zināms.
Kazahstānas prezidenta meita kosmosā lakos nagus
Samērā riskanti (ņemot vērā politisko situāciju valstī) 2001. gada 30. martā pajokoja Kazahstānas laikraksts «Novoje Pokoļeņije». Tas vēstīja, ka 1. aprīlī startēs Kazahstānas kosmiskā misija un par pirmo kazahu kosmonauti izvēlēta prezidenta Nursultana Nazarbajeva meita Dariga. Tolaik bija visas pazīmes, ka Dariga Nazarbajeva iegūst aizvien lielāku ietekmi, un laikraksts jokoja, ka viņas misija būs nogādāt kosmosā jaunu telekomunikāciju pavadoni, ar kura palīdzību varas iestādes varētu uzrunāt kazahu diasporas visā pasaulē – sākot ar Mongoliju un beidzot ar Jaunzēlandi. Laikraksts vēstīja, ka Dariga Nazarbajeva un viņas gadu vecā meitiņa, kas arī piedalīšoties lidojumā, visu misijas laiku mielošoties tikai ar tradicionālās kazahu virtuves gardumiem, turklāt paredzēts veikt arī virkni sadzīvisku eksperimentu – pārbaudīt, kā bezsvara stāvoklī (un, iespējams, arī atklātā kosmosā) iespējams veikt mājas uzkopšanas darbus, krāsot matus un pulēt nagus.
2004. gadā kompānija «Google», kas tobrīd piedzīvoja dinamiskas attīstības periodu, pavēstīja, ka trīs gadu laikā plāno atvērt jaunu datu apstrādes un pētījumu centru uz Mēness, aicinot pieteikties potenciālos darbiniekus. Viņi gan tika brīdināti, ka uz Mēness nāksies iztikt ar stingri limitētu skābekļa daudzumu, turklāt nebūs iespējams skatīties iemīļotos televīzijas seriālus.
Savukārt gadu vēlāk ar gaumīgu jociņu izcēlās žurnāla «Nature» interneta mājaslapa. Tajā bija publicētas Mēness virsmas fotogrāfijas un, atsaucoties uz pētījumiem, kas veikti ar kosmisko zondi «Floating Optical Orbital Lens» (F.O.O.L.) vēstīts – Mēness pamazām sabrūk, notiek tā strauja erozija. «Nature» arī ziņoja, ka zinātniekiem esot izdevies noskaidrot šā fenomena cēloni – izrādās, ka «Apollo» misiju laikā no Zemes uz Mēnesi aizceļojušas arī kaitīgas baktērijas, kas tagad saēdot mūsu planētas dabisko pavadoni.
Brensons nopircis Plūtonu
2001. gada 1. aprīlī par sevi atgādināja pašreklāmas meistars un kosmiskā tūrisma celmlauzis Ričards Brensons. Viņš pavēstīja, ka kompānija «Virgin» iegādājusies Plūtonu (samaksātā summa un pārdevējs gan netika minēti) un plāno panākt, lai šis debess ķermenis atgūst planētas statusu. Šim nolūkam tikšot speciāli uzbūvēta «Virgin» kosmosa kuģu flotile, kuras uzdevums būs vākt asteroīdus un citas kosmiskas atlūzas, kas tiks nogādātas uz Plūtona. Šādā veidā tā masa tikšot palielināta līdz brīdim, kad Plūtons atbildīs planētas kritērijiem, stāstījis sers Ričards Brensons.
_
@ Autortiesības pieder izdevniecībai "Mediju Nams". Jebkāda izmantošana vai pārpublicēšana tikai ar izdevniecības rakstisku atļauju.
567 iesaka šo blogu