Saules-Mēness cikli un aspekti.
Cits skats uz labi zināmo
Rūta Kalniņa, speciāli «Praktiskajai Astroloģijai»
Tas, ka visas norises gan dabā, gan cilvēku dzīvē ir cikliskas, senajām zemkopju tautām bija pašsaprotams. Mūsdienās esam pieraduši interpretēt laiku un notikumus kā lineāru parādību, no – līdz, un zināmā mērā no šādas uztveres nav izvairījusies arī klasiskā Rietumu astroloģija. Taču ir jāatceras, ka astroloģijas pamatu pamats ir tieši izpratne par ciklu un jebkurš aspekts – natālā kartē vai attiecīgā brīža tranzītos – ir kāda lielāka planētu savstarpēja cikla daļa. Nav «labu» vai «ļaunu» aspektu, ir tikai dažādas cikla attīstības stadijas. Šo pieeju – atpakaļ pie saknēm – centās atdzīvināt XX gadsimta sākuma un vidus ASV astrologi Edmunds Džonss un vēlāk Deins Radjers. Šis skatījums, iespējams, vairāk noderēs astropsiholoģijā un mundāno procesu izpratnē, mazāk – ikdienas prognostikā.
Planētu cikls kā vienots veselums
Debesu ķermeņi – Saule, Mēness, Merkurs, Marss, Jupiters, Saturns, Urāns, Neptūns un Plūtons – no Zemes kā centra raugoties, savā riņķojumā laiku pa laikam sastopas kādā no zodiaka punktiem, attālinās un atkal sastopas. Brīdi, kad planētas sastopas, astroloģijā pieņemts dēvēt par savienojumu jeb konjunkciju, savukārt brīdi, kad planētas attālinājušās cita no citas un atrodas pretējos debesu sfēras punktos – par opozīciju. Pēc tam tās atkal sāk tuvināties – līdz jaunam savienojumam. Cikli ir dažāda garuma, lielo planētu cikli no viena savienojuma līdz nākamajam mēdz ilgt pat daudzus gadsimtus.
Mums vistuvākais un ikdienā visērtāk novērojamais, protams, ir ar neapbruņotu aci debesīs saskatāmais Saules un Mēness cikls – no jaunmēness līdz pilnmēnesim un atkal jaunam jaunmēnesim. Cilvēku ikdienas dzīvē šis ir viens no galvenajiem, ja ne pats galvenais cikls, jo ļoti saistīts ar dzīvības pamatnorisēm – paisumi un bēgumi okeānos notiek saskaņā ar Mēness ciklu. Jau kopš akmens laikmeta cilvēki ir vērojuši Mēness fāzes un centušies dzīvot saskaņā ar šo dabisko ritmu.
Popastroloģijā izplatīti dažādi Mēness dienu kalendāri, kas skaita Mēness cikla dienas no Mēness lēkta līdz rietam – dažas dienas tiek uzskatītas par gaišajām, bet citas – par sātaniskajām dienām. Daļa no tā visa ir paaudžu pieredzes uzkrāti empīriski novērojumi, bet netrūkst arī savas tiesas māņticības.
Kāpēc un no kurienes tas viss radies un – «kas lācītim vēderā»?
Šeit ielūkosimies Saules – Mēness attiecību ciklā, taču šo ciklisko modeli var lietot arī jebkuru citu planētu ciklu pētīšanai – piemēram, skatoties progresīvā* Mēness gaitu, veidojot aspektus ar progresīvo Sauli, progresīvo Saturnu un citām planētām.
Aplūkosim Saules un Mēness ciklu kā secīgu stāstu, kurā viens aspekts turpina un papildina iepriekšējo, veidojot ciklu kā vienotu veselumu. Pievērsīsim uzmanību ne tikai plašāk zināmajiem mažorajiem jeb lielajiem aspektiem (konjunkcija, sekstils, kvadrāts, trigons, opozīcija), bet arī minorajiem jeb mazajiem aspektiem, kuriem parasti veltī mazāk vērības, jo to «taustāmā iedarbība» ir mazāk sajūtama.
Mēness: ieelpa un izelpa
Cikla pirmo pusi – augošā Mēness laiku – tēlaini varam salīdzināt ar ieelpu. Savukārt cikla otro pusi – laiku no pilnmēness iestāšanās brīža līdz nākamajam jaunmēnesim – salīdzinām ar izelpu, kad viss, kas ticis ieelpots, uzkrāts, sabriedis, tiek izelpots, izmests apkārtējā vidē. Cikla pirmajā pusē uzkrātā enerģija tiek atbrīvota. Cits tēls, ar ko salīdzināt Mēness ciklu, ir vilnis – cikla pirmajā pusē tas pakāpeniski ceļas, līdz sasniedz maksimumu, bet pilnmēness brīdī – lūst un izšļācas krastā, pakāpeniski zaudējot spēku.
0 «Sēkla». Attālums starp planētām – 0 grādu. Savienojums jeb konjunkcija
Mēness un Saules savienojums vienā debesu punktā notiek reizi 29,5 dienās. No Zemes raugoties, Mēness atrodas starp Zemi un Sauli, tāpēc nav redzams – pret mums pavērsta tā tumšā, Saules neapspīdētā puse.
Šis ir jaunā cikla iesākums – tiek iesēta jauna sēkla. Mēness nav redzams, taču tas tur ir. Dzimst pirmais impulss, jauna, tīra enerģija. Tie, kuri strādā ar sabiāņu simboliem, skatās, tieši kurā no zodiaka grādiem noticis jaunais savienojums, jo sēklā slēpjas jaunā cikla būtība, gluži tāpat kā ozola zīlē potenciāli slēpjas ozols, nevis, piemēram, kļava.
Aspektu cikla posms no 0 līdz 30 grādiem atbilst Aunam – pirmajai zīmei zodiakālajā ciklā.
15 «Ideja». Attālums starp planētām – 15 grādu. Puse no semisekstila
Netverams, abstrakts, vēl fiziski neizjūtams brīdis, kad sāk definēties jaunā cikla ideja, «par ko būs stāsts». Vēl redzams nav nekas – sēkla atrodas augsnē, taču tā jau ir sākusi dīgt. Ja šis būs stāsts par attiecībām, tad šajā brīdī tas ir pirmais vēl neapzinātais skatiens, kurš bieži vien pārslīd pāri nule sastaptajam cilvēkam, kurš pagaidām vēl ne ar ko neizdalās daudzu citu ielās sastaptu cilvēku starpā.
30 «Sajūta». Attālums starp planētām – 30 grādu. Semisekstils
Sēkla izdīgst, pirmie asni parādās virspusē – šajā cikla brīdī parasti pirmo reizi ieraugām trauslo šauro jaunmēness sirpīti saulrieta debesīs. Pirmā sajūta, ka parādījusies jauna enerģijas plūsma – vēl ļoti vāra, viegli gaistoša, tāpēc semisekstilu tradicionāli pieņemts iedalīt pie minorajiem jeb mazajiem aspektiem.
Aspektu cikla posms no 30 līdz 60 grādiem atbilst Vērša zīmei. Tas atbilst Vērša zīmes būtībai – sajūtas, to netveramais virmojums, augšana, veicināšana.
36 «Pirmā kustība». Attālums starp planētām – 36 grādi. Semikvintils jeb decils
Smalkais jaunā Mēness sirpītis sācis augt. Jaunā cikla sajūta – šis vārais aromāts – sāk izplesties un augt. Sajūtam, ka nenotveramais «kaut kas» sakustējies.
45 «Pirmā krīze». Attālums starp planētām – 45 grādi. Semikvadrāts
Jaunais spēks, kas ienācis dzīvē līdz ar cikla sākumu, sāk sevi pieteikt. Semikvadrāts jeb puskvadrāts iezīmē pirmo, vēl gan samērā vāji izteikto cikla krīzi. Vairs nav iespējams ignorēt jauno sajūtu, apziņa atveras šim vēl nezināmajam sākumam.
60 «Ieraudzīšana». Attālums starp planētām – 60 grādu. Sekstils
Viens no t.s. mažorajiem jeb lielajiem aspektiem. Šajā brīdī notiek ieraudzīšana, pirmā pa īstam apzinātā saskare ar jauno procesu – līdz šim brīdim tas bijis sajūtu līmenī. Ja mūsu stāsts vēsta par mīlētājiem, tad šajā brīdī viņi pirmo reizi apzināti ierauga – pievērš uzmanību – viens otru.
Šis aspekts definē aspektu cikla Dvīņu posmu un ir saistīts ar jaunās dzīves situācijas informatīvo apgūšanu – ieraugām, uzzinām jaunā paziņas vārdu, adresi.
72 «Interese». Attālums starp planētām – 72 grādi. Kvintils
Parādās interese par jauno situāciju. Kvintils nereti tiek dēvēts par «radošo aspektu», jo te mēs uzzinām vairāk, sākam virzīties jaunās situācijas virzienā. Tomēr jaunā situācija vēl nav enerģētiski saistoša, jauniepazītais cilvēks ir tikai paziņa, nevis mīļotais.
Arī kvintils ir viens no minorajiem aspektiem.
90 «Slieksnis». Attālums starp planētām – 90 grādu. Kvadrāts
Mēness sirpis debesīs vairs nav sirpis, bet gan precīzi puse apļa. Tautā šo brīdi pieņemts dēvēt par «fāžu maiņu». Ar šo brīdi jaunais cikls kļūst enerģētiski saistošs – notiek reāla ieeja jaunajā situācijā. 90 grādi ir lūzuma brīdis. Tiek pārkāpts slieksnis. Šis brīdis arvien pārbauda, cik gatavi esam ieslēgties un darboties principiāli jaunās situācijās, un tā ir pirmā lielā cikla krīze. Astroloģijā tradicionāli kvadrāta aspekts starp jebkurām divām planētām tiek uzskatīts par dinamisku, kritisku, konfliktus raisošu, «sliktu». Protams, jo ieiešana jaunā situācijā arvien mēdz būt saistīta ar veco saišu galīgu saraušanu. Taču ne vienmēr no «fāžu maiņas» jāgaida konflikti un negadījumi – tie notiek tikai tad, ja krampjaini turamies pie vecajām dzīves struktūrām un nespējam pārvaldīt jaunieplūstošo enerģiju.
Šis aspekts definē cikla Vēža posmu un saistīts ar enerģētisku iesakņošanos jaunajās dzīves struktūrās.
108 «Orientēšanās». Attālums starp planētām – 108 grādi. Tridecils
Te saprotam, ka esam ienākuši kādā jaunā telpā. Durvis uz veco ir aizvērušās, un jāsāk orientācija jaunajos nosacījumos, tēlaini izsakoties – laist saknes. Saprotam, ka paziņa vairs nav gluži paziņa, ka šis cilvēks pēkšņi ir kļuvis ar kaut ko īpašs. Bet ar ko? Kas viņš mums būs?
Viens no minorajiem aspektiem.
120 «Iemīlēšanās». Attālums starp planētām – 120 grādu. Trigons
Šis mēdz būt viens no patīkamākajiem cikla punktiem. Iemīlēšanās sajūta – jaunais paziņa ir kļuvis par mīļoto. Enerģijas cirkulē patīkami un brīvi. Ne velti trigons tiek uzskatīts par vienu no «pozitīvākajiem» aspektiem. «Ģīmjugrāmatas» profilā lepni ieliekam atzīmi «attiecībās». Taču tikpat labi jaunais paziņa var būt kļuvis arī vienkārši par draugu vai arī ienaidnieku, resp. – šā aspekta būtība ir tā, līdz tam nenotveramais «jaunais» ir kļuvis par definētām attiecībām.
Aspekts, kurš iezīmē Lauvas posmu ciklā un saistīts ar jaunās situācijas izbaudīšanu, apzināšanu un pārvaldīšanu. Viens no mažorajiem aspektiem.
135 «Šķēres». Attālums starp planētām – 135 grādi. Seskvikvadrāts
Tā kā nu esam apzinājušies, ka esam «in love», tad enerģiski tiek cirstas nost pagātnes paliekas – vecie kontakti, ja tādi vēl ir, no sociālajiem tīkliem atdraugoti iepriekšējie mīļākie. Arī šis, līdzīgi kā 45 grādu aspekts jeb puskvadrāts, tiek uzskatīts par vienu no minorajiem krīzes aspektiem – gluži kā ar šķērēm tiek nogriezts nost viss savu laiku pārdzīvojušais.
144 «Uz priekšu». Attālums starp planētām – 144 grādi. Bikvintils jeb dubultkvintils
Jaunā situācija liek doties tālāk nezināmajā – un bieži vien tas ir gan vilinoši, gan arī biedējoši. Šis nelielais, bet tomēr būtiskais minorais aspekts rāda mūsu spēju turpināt jaunās attiecības, doties uz priekšu.
150 «Darbs un atbildība». Attālums starp planētām – 150 grādu. Kvinkonss
Interesanti, ka daži Rietumu astroloģijas novirzieni kvinkonsu pieskaita pie mažorajiem, daļa – pie minorajiem aspektiem, turklāt arī nav īstas vienotības uzskatā par to, vai tas pieskaitāms «labajiem» vai «sliktajiem» aspektiem – kvinkonsa «daba» var izpausties ļoti dažādi. Iemīlēšanās periodam agri vai vēlu ir jābeidzas – un tas var nebūt patīkami. Izrādās, jaunajā situācijā nevarēs tikai priecāties un baudīt, te būs arī jāstrādā. Te mēs sastopamies ar faktu, ka iemīļotajam, izrādās, piemīt dažādi trūkumi, ka jaunās attiecības neveidojas «pašas no sevis», kā tas šķita uz 120 grādiem. Ja šis ir stāsts par iemīļotajiem, tad te viņiem pēc «skaistā gaidīšanas laika» parādās pavisam konkrēts bērns, kurš naktīs brēc un prasa ēst. Situācija sāk pieprasīt apzinātu darbu, iezīmējas noteikts ikdienas rutīnas loks. Izgaismojas tās lietas, kas kaut kādā veidā šķiet nepilnīgas, kas prasa uzlabojumus, ar ko mums dzīvē jāstrādā.
Kvinkonss ievada Jaunavas periodu ciklā un tiek saistīts ar rūpēm, darbu, atbildību.
165 «Dzīves kompromiss». Attālums starp planētām – 165 grādi. Kvindicils
Šis nelielais, vāji izteiktais minorais aspekts pārbauda mūsu spēju strādāt, būt uzcītīgiem, pilnībā koncentrēt apziņu uz darāmo darbu. Zvaigžņu vietā mīļotais mums ir piedāvājis netīru autiņu un trauku kaudzes, bet mēs spējam tikt galā un pieņemamies spēkā. Ir sasniegts kompromiss starp gribēto un sasniegto. Briestošais Mēness disks ir jau gandrīz apaļš – vēl nedaudz pūļu, un varbūt aiz ērkšķu kaudzes tomēr ir zvaigznes?
180 «Realizācija». Attālums starp planētām – 180 grādu, vislielākais iespējamais. Opozīcija
Pilnmēness disks ir nevainojami apaļš – tālāk pieaugt vairs nav kur. Ja par cikla iesākumu jeb jaunmēnesi runājām kā par «zīli», tad te sastopamies ar pilnībā izaugušu ozolu – tam ir zari, saknes, lapas, miza utt. Jaunā situācija ir sevi visā pilnībā izlikusi uz skatuves, kas ir izveidojies, tas izveidojies. Te ir gan ērkšķi, gan zvaigznes, viss kopā. Ja spējam dzīvē pilnībā sevi realizēt, tad visbiežāk tās tomēr ir «zvaigznes» – pilnības, veseluma apziņa, dzīves zvaigžņu stunda. Vilnis ir sasniedzis savu augstāko punktu, un mēs kā sērfotāji turamies tā virspusē. Ja cikla pirmajā pusē esam uzkrājuši, tad te jāsāk atdot no uzkrātās pilnības. Bieži vien, vērojot, kā dažādi dzīves notikumi norisinās Mēness cikla laikā, varam secināt, ka situācijas, kas līdz tam ir veidojušās, vairojot spriedzi, pie 180 grādiem sāk risināties, iegūst paātrinājumu un notikumi sāk plūst paātrināti – līdzīgi kā lūstošais vilnis brāžas uz priekšu un sērfotājam ir svarīgi nevainojami noturēties uz tā. Tautā pilnmēness bieži tiek uzskatīts par kaut ko negatīvu, tracinošu, brīdi, kad virspusē iznāk visādi trakie, kad pastiprināti notiek negadījumi. Bet ne jau vilnis ir vainīgs pie sērfotāja noslīkšanas – vaina būs sērfotāja nespējā sajust viļņa kustību un plūdeni sekot tai.
Opozīcija iezīmē cikla Svaru posmu ciklā, kad iezīmējas prasība pēc līdzsvara saglabāšanas pilnmēness atbrīvotās enerģijas plūsmā.
*
Planētu cikla otra puse ir laiks, kad uzkrātā enerģija atbrīvojas – aizturētais spriegums izlādējas, un notiek uzkrātās enerģijas realizācija.
180 «Realizācija». Attālums starp planētām 180 grādu – vislielākais iespējamais. Opozīcija
Pilnmēness disks ir nevainojami apaļš – tālāk pieaugt vairs nav kur. Ja par cikla iesākumu jeb jaunmēnesi runājām kā par «zīli», tad te sastopamies ar pilnībā izaugušu ozolu – tam ir zari, saknes, lapas, miza utt. Jaunā situācija ir sevi visā pilnībā izlikusi uz skatuves, kas ir izveidojies, tas izveidojies. Te ir gan ērkšķi, gan zvaigznes, viss kopā. Ja spējam dzīvē pilnībā sevi realizēt, tad visbiežāk tās tomēr ir «zvaigznes» – pilnības, veseluma apziņa, dzīves zvaigžņu stunda. Vilnis ir sasniedzis savu augstāko punktu, un mēs kā sērfotāji turamies tā virspusē. Ja cikla pirmajā pusē esam uzkrājuši, tad te jāsāk atdot no uzkrātās pilnības. Bieži vien, vērojot, kā dažādi dzīves notikumi norisinās Mēness cikla laikā, varam secināt, ka situācijas, kas līdz tam ir veidojušās, vairojot spriedzi, pie 180 grādiem sāk risināties un notikumi sāk plūst paātrināti – līdzīgi kā lūstošais vilnis brāžas uz priekšu, un sērfotājam ir svarīgi nevainojami noturēties uz tā. Dažkārt tas neizdodas – tāpēc tautā pilnmēness bieži tiek uzskatīts par kaut ko negatīvu, tracinošu, brīdi, kad bango emocijas un notiek vairāk negadījumu.
Opozīcija iezīmē Svaru posmu ciklā, kad veidojas prasība pēc līdzsvara saglabāšanas pilnmēness atbrīvotās enerģijas plūsmā.
165 II «Līdzsvars». Attālums starp planētām 165 grādi, taču atšķirībā no cikla pirmās puse, tās atkal ir sākušas satuvināties. Tāpēc astrologi bieži vien sauc otrā puscikla aspektus par t.s. ieejošajiem. Šis tātad būtu – ieejošais kvindicils.
Aspekts, kurš pārbauda mūsu spēju noturēties uz viļņa. Ne jau vilnis ir vainīgs pie sērfotāja noslīkšanas – vaina būs sērfotāja nespējā sajust viļņa kustību un plūdeni sekot tai. Līdzīgi pirmā puscikla 165 grādu aspektam arī šis ir minorais aspekts. Savā ziņā visi otrā puscikla aspekti ir līdzīgi saviem «ieejošajiem» brāļiem no cikla pirmās puses, taču atšķiras enerģijas plūsmas virziens – otrā puscikla aspekti saistīti nevis ar jaunas enerģijas ieplūšanu, bet gan šīs jau ieplūdušās enerģijas «apgūšanu» un pārveidošanu.
150 II «Virziens». Attālums starp planētām 150 grādu. Ieejošais kvinkonss.
Brīdis, kurā jāierauga, kurp vērst pilnmēness atbrīvoto enerģijas plūsmu. Runājot līdzībās – šeit jāsaprot, ko iesākt ar izaugušo ozolu: pārstrādāt par skapi, gultu, kuģi vai izveidot no tā tūrisma objektu?
Ieejošais kvinkonss ievada Skorpiona posmu ciklā, kurš saistīts ar iedziļināšanos un transformācijas uzsākšanu.
144 II «Iedziļināmies». Attālums starp planētām 144 grādi. Ieejošais bikvintils.
Ir sākusies kustība «dotajā virzienā», un tas atkarībā no mūsu sagatavotības šajā ciklā var būt arī diezgan nepatīkams brīdis. Var rasties sajūta, ka slīkstam, grimstam kādā nesaprotamā, jaunā situācijā. Rodas spiediens iedziļināties apstākļos un veikt transformāciju, tēlaini izsakoties – sākt zāģēt ozolu, lai no tā uzbūvētu, piemēram, kuģi. 144 II uzrāda mūsu spēju iedziļināties. Līdzīgi pirmā puscikla 144 grādu aspektam šis ir minorais aspekts.
135 II «SOS!» Attālums starp planētām 135 grādi. Ieejošais seskvikvadrāts.
Šis ir brīdis, kad vai nu tiešām noslīkstam, vai arī transformējamies un pārejam jaunā kvalitātē. Ja šis aspekts parādās progresīvā Mēness ciklā ar Sauli, Saturnu vai citām planētām, tad iespējams patiešām aiziet no dzīves. Nāve ir dzīves vislielākā transformācija. Runājot par tranzīto Mēness/Saules ciklu – tam vienam pašam nav pa spēkam «izraisīt» kāda cilvēka aiziešanu no šīs pasaules, lai tas notiktu, ir jāsakrīt vairākiem t.s. nāves riska faktoriem gan konkrētā cilvēka natālajā kartē, gan progresijās.
Līdzīgi pirmā puscikla 135 grādu aspektam šis ir viens no minorajiem krīzes aspektiem.
120 II «Jaunas perspektīvas». Attālums starp planētām 120 grādu. Ieejošais trigons.
Ja esam spējuši veiksmīgi transformēties, tad šeit ieraugām savas jaunās perspektīvas. Ozols ar troksni un dūmiem nozāģēts, nu plānojam, kā smuki taisīsim augšā jauno kuģi, priecājoties par gaumīgo dizaina risinājumu. Līdzīgi pirmā puscikla trigonam arī šis parasti ir viens no cikla patīkamākajiem brīžiem. Te jāapgūst jauns skatījums, jaunas zināšanas, izpratne, redzējums.
120 II iezīmē Strēlnieka posmu ciklā un ir viens no mažorajiem aspektiem.
108 II «Atklāsme». Attālums starp planētām 108 grādi. Ieejošais tridecils.
Minorais aspekts, kurš atklāj mūsu spēju veidot jaunu izpratni. Bieži vien dzīvē esam sastapušies ar situācijām, kad pēc sarežģīta un grūta dzīves posma, kas saistīts ar kādām pārmaiņām – šķiršanos vai tuvinieka nāvi, pēkšņi atklājam, ka notikušais mūs nav nogalinājis, bet gan nācis par labu, liekot saprast kaut ko jaunu par dzīves vērtībām. Tas arī ir šis 108 II atskārsmes brīdis.
90 II «Varas pārņemšana». Attālums starp planētām 90 grādu. Ieejošais kvadrāts.
Līdzīgi pirmā puscikla kvadrāta aspektam arī ieejošais kvadrāts ir viens no cikla galvenajiem krīzes un lūzuma brīžiem. Šis ir cikla brīdis, kas saistās ar spēju pārņemt pilnīgu kontroli pār situāciju. Lai jaunbūvējamais ozolkoka kuģis iznāktu tieši tāds, kāds bijis iecerēts, lai tas spētu noturēties uz ūdens, lai mēs to spētu vadīt. Tas, protams, saistās ar konfliktiem – ja pietrūkst pašpārliecinātības, gribas, enerģijas.
Šis mažorais aspekts iezīmē Mežāža posmu ciklā, kurš saistīts ar varas – ideju materializācijas, notiekošā kontroles un gribas procesiem.
72 II «Izpēte». Attālums starp planētām 72 grādi. Ieejošais kvintils.
Minorais aspekts, kurš līdzīgi savam pirmā puscikla brālim saistās ar radošumu un inovāciju. Tikai šeit atšķirībā no cikla pirmās puses tas saistās ar apgūtās pieredzes materializāciju. Tā sakot, veidojam, krāsojam jauno kuģi, apgūstam tā vadīšanu.
60 II «Kapteinis». Attālums starp planētām 60 grādu. Ieejošais sekstils.
Līdzīgi pirmā puscikla brālim šis mažorais aspekts tradicionāli skaitās viens no harmoniskajiem jeb labvēlīgajiem aspektiem. Esam ieguvuši spēju pilnībā pārvaldīt šā cikla doto enerģiju – no zīles izaudzēto ozolu esam sekmīgi pārstrādājuši kuģī – un esam iemācījušies to vadīt. Šis cikla brīdis to arī pārbauda – vadītspēju, spēju menedžēt, tikt galā «pa jaunam».
60 II iezīmē Ūdensvīra posmu ciklā – vadītspēja, inovācija.
45 II «Atraisīšanās». Attālums starp planētām 45 grādi. Ieejošais semikvadrāts jeb puskvadrāts.
Līdzīgi pirmajam 45 grādu aspektam šis ir viens no minorajiem krīzes aspektiem. Kuģis gatavs, braukt protam, pārvaldām. Ko tālāk? Šajā brīdī cikls «lūst» – kļūst skaidrs, ka tas vēl nav viss, ka ir jābūt kaut kam vēl – bet kam? Atšķirībā no pirmā puscikla 45 grādiem – «ieiešanas krīzes» – šī ir «aiziešanas krīze». Ir jāspēj atraisīties no pieķeršanās varenā kapteiņa lomai, šim vienam ciklam. Kuģis var iet bojā. Arī šis bieži vien ir viens no «aiziešanas» aspektiem, līdzīgi 135 II. Ja nespējam atraisīties, tad aizejošais cikls, tā spēkam izsīkstot, parauj mūs līdzi.
36 II «Aiziešana». Attālums starp planētām 36 grādi. Ieejošais semikvintils jeb decils.
Minorais aspekts, kurš līdzīgi pirmā puscikla brālim ir teju netverams, bet būtisks. Sadilušais vecā Mēness sirpītis debesīs tūliņ pazudīs skatienam. Sajūta, ka vecais aiziet, attālinās. Sajūtam, ka aiz varenā «kapteiņa» lomas ir vēl kaut kas, kāda cita, iekšēja būtība.
30 II «Spēks». Attālums starp planētām 30 grādu. Ieejošais semisekstils.
Mēness sirpis pazudis, iestājušās tumšās tukšā Mēness naktis, ko tradicionāli mēdz dēvēt par Hekates naktīm. Sengrieķu mitoloģijā Hekate bija viena no t.s. Aīda jeb pazemes valstības dievībām, kas tradicionāli saistījās gan ar burvestībām un maģiju, gan ar krustcelēm – plašākā nozīmē krustceļa situācijām dzīvē. Senie grieķi iztēlojās Hekati kā jaunu sievieti ar divām iedegtām lāpām rokās – viņa sagaidīja mirušo valstībā nonākušos un pavadīja tos ceļā pie tās valdnieka Aīda, apgaismojot ceļu.
Uz 30 II mums jāiegūst šis iekšējais maģiskais spēks, aizejošā cikla patiesais rezultāts – ja šis ir bijis stāsts par zīli, ozolu un kuģi, tad šeit ir runa par to, ka esam iemācījušies, ieguvuši spēju no zīles izaudzēt ozolu un uzbūvēt kuģi. Lai arī konkrētās materiālās lietas – kuģa – mums vairs nav, līdz ar dilstošo Mēnesi tas ir aizgājis nebūtībā, tomēr mums ir ieguvums – šis spēks.
Aspekts iezīmē Zivju posmu ciklā – spēja būt vienatnē, atsakoties no ārējā.
15 II «Maģiskais brīdis». Attālums starp planētām 15 grādu. Puse semisekstila.
Līdzīgi cikla pirmās puses 15 grādu aspektam arī šis ir ļoti abstrakts, fiziski neizjūtams brīdis. Dažos no «Mēness dienu» kalendāriem figurē t.s. maģiskā 30. Mēness diena, kas te ir, te nav – kā kurā ciklā –, un šī diena tradicionāli tiek saistīta ar mīlestību, grēku nožēlu, piedošanu, un tajā iespējams ar lūgšanām «uzlabot karmu». Taču šāds brīdis tomēr ir katrā ciklā – brīdis, kad it kā «nekā nav», ir tikai tukšums, potencialitāte. Tēlaini šo brīdi var salīdzināt ar elpas aizturēšanu pirms jaunas ieelpas. Esam gatavi ieņemt nākamo sēklu – jauno ciklu.
_
Autortiesības @Mediju Nams. Pārpublicēšana tikai ar izdevniecības atļauju.
567 iesaka šo blogu