Simboliski Plūtons ir transformators, viens no Skorpiona zodiaka zīmes pārvaldniekiem, kas nes sev līdzi skorpionisko motīvu: «mirt un celties». Transformācija, krahs un atdzimšana, milzu enerģija... Šai planētai ir liela nozīme mundānajā jeb valstu astroloģijā, un tā iezīmē dažādas globālas pārmaiņas. Patlaban pasaule atrodas tieši šādā periodā.
Jaunās vēsmas vecā vēsturē
Mundānajā jeb valstu astroloģijā tieši tāpat kā katra cilvēka individuālajā kartē nozīme ir visām planētām, to novietojumam zodiaka zīmēs un savstarpējām kombinācijām. Šis astroloģijas novirziens ir sarežģīts un prasa dziļu, daudzpusīgu izpēti, jo jāņem vērā ne tikai konkrētās valsts pamathoroskops, bet arī pasaules notikumu konteksts, pie varas esošo cilvēku ietekme u.c. nianses. Dažkārt ne visu iespējams iztulkot, jo nezinām pasaules vareno aizkulišu spēles. Tajā pašā laikā allaž ir kādas astroloģiskās kombinācijas, kam ir globāla ietekme uz visā pasaulē notiekošiem procesiem, tās izpaužas neatkarīgi no valsts iekārtas, atrašanās vietas vai kādiem citiem apstākļiem. Šobrīd liela nozīme ir Plūtona stāvokļiem, ko aplūkosim detalizētāk.
Patlaban Plūtons atrodas Mežāža zīmē (līdz 2024. gadam), kas norāda uz iespējamām pārmaiņām pasaules kārtībā. Astroloģiski Mežāža zīme saistās ar visu stabilo, fundamentālo, likumu un lietu kārtību. Kad šajā zīmē ieiet transformators Plūtons, vecā kārtība tiek drupināta. Planēta (jeb – pundurplanēta) kustas lēnītēm un pilnu apli zodiakā veic 249 gadu laikā.
Iepriekšējos periodos, kad Plūtons atradies Mežāzī, pasauli skārušas dažādas būtiskas pārmaiņas. (Protams, ne jau tikai šī planetārā novietojuma periodos, pārmaiņas bijušas arī citos laikos, bet astroloģiski to raksturs un rezultāts lielā mērā atkarīgs no konkrēto planētu skaidrojuma. Piemēram, par revolūciju planētu tiek uzskatīts Urāns.)
Lielvaru pārmaiņas
Kad Plūtons atradās Mežāzī 16. gadsimtā, Eiropā sākās reformācijas kustība, bet spāņu kolonizatori iznīcināja trīs lielas kultūras: acteku, maiju un inku. Savukārt 18. gadsimtā (Plūtons Mežāzī 1762–1777) veidojās jaunas politiskās un ekonomiskās struktūras.
Krievijā Katrīnas II valdīšanas sākumā bija pirmais Krievu-turku karš (1768–1774), kurš izcēlās, saskaroties abu valstu interesēm pie Melnās jūras. Turki šajā karā cieta sakāvi. Kara «otrajā etapā» Krievija ieguva šo reģionu. 1773. gadā ekonomisko un sociālo pretrunu rezultātā Krievijā notika Pugačova sacelšanās. Tā tika apspiesta, bet Jemeļjans Pugačovs sodīts ar nāvi. Asiņaino politisko notikumu rezultātā Katrīna II uzsāka visnotaļ plašas reformas. Krievijas impērija tika sadalīta administratīvi teritoriālās vienībās – provincēs ar vietējo pārvaldību. Valstī tika sāka profesionālas administrācijas veidošana.
Nopietni un pasaules vēsturē svarīgi notikumi risinājās arī Amerikā. 18. gadsimta vidū Apvienotā Karaliste no Francijas ieguva Kanādu un daļu Luiziānas. Kolonijās sāka veidoties kapitālisma iekārtas principi. Nesaskaņas starp kolonijām un Apvienoto Karalisti pieauga, un masu nemieri pārauga Neatkarības karā (1775–1783). 1776. gada 4. jūlijā ASV pieņēma Neatkarības deklarāciju (kad ar Francijas līdzdalību bija sakauta Apvienotās Karalistes armija). Neatkarības deklarācija saturēja franču filozofa, apgaismotāja, tiesību zinātnieka Monteskjē idejas par varas dalīšanu valstī un franču apgaismības filozofa un rakstnieka Žana Žaka Ruso sabiedriskā līguma principus, kā arī apgaismības laikmeta angļu filozofa Džona Loka līgumattiecību nostādnes. Tas bija zināms izaicinājums Eiropai, kur dominēja monarhisma attiecības. Ar šo dokumentu tika pasludināta koloniju neatkarība no Lielbritānijas un kolonijas izveidoja savienību.
Varas dalīšana šodien
Interesanti, ka arī pašreizējā ciklā ir notikušas dažādas pārmaiņas abās lielvalstīs. Teju vai līdz ar Plūtona ieiešanu Mežāža zīmē par ASV prezidentu tika ievēlēts Baraks Obama, kurš nenoliedzami nāca ar jaunām vēsmām un idejām. Viņš strauji manīja ASV ārpolitikas kursu, viņa iniciatīva bija samazināt kodolieroču skaitu, atteikties no spīdzināšanas un veidot ārpolitiku pēc dialoga principiem. Nozīmīgs lēmums bija 787 miljardu vērta ekonomikas stimulēšana, kas šodien, šķiet, ir attaisnojies. Pērnā gada nogalē ASV beidza savu misiju Irākā, kas arī ir svarīgs solis. Obama vēsturē ieies ne tikai ar paveikto (vai nepaveikto), bet arī kā pirmais afroamerikāniskas izcelsmes ASV prezidents, un arī kā pirmais šīs lielvalsts prezidents, kas publiski paudis atbalstu viendzimuma laulībām.
Sabiedriskās domas pētījumu organizācijas «Gallup» un organizācijas «Meridian International Center» nesenā ziņojuma dati gan liecina, ka Obamas reitingi kritušies. 2011. gadā 136 valstīs Obamu pozitīvi vērtēja vidēji 46% aptaujāto. (Salīdzinot ar 2010. gada rādītājiem, aplūkojot situāciju 116 valstīs, Obamas vērtējums krities tikai par vienu procentpunktu.) Tas ir labāks rādītājs, nekā spēja iegūt Džordžs Bušs savas prezidentūras pēdējos gados.
Lielvalstī Krievijā arī ir notikušas pārmaiņas un pie varas atgriezies kādreizējais prezidents Vladimirs Putins, kas iezīmē atkal jaunus pavērsienus politiskajā kursā. Kādi tie būs – vērtēsim no laika distances.
Protams, noticis vēl daudz kas – «karsti» iet daudzos pasaules punktos. Pārmaiņas pasaulē no sava skatu punkta prognozē arī politikas eksperti. Kā diskusijā «Neatkarīgajā Rīta Avīzē» (11.01.2012.) izteicās žurnālists Edvīns Inkēns, Tuvie Austrumi un Ziemeļāfrika vēl arvien būs svarīgāko notikumu trijniekā. «Lielā mērā arābu pavasaris pasaules sabiedrībai bija kā ķinītis, kas palīdz aizmirst pašu problēmas. Tas, ko redzējām pirmajā sērijā, izskatījās pēc demokrātijas uzvaras (galveno lomu taču spēlēja tauta). Nākamajā sērijā kļuva saprotams, ka notiek cīņa ne tikai par demokrātiskām vēlēšanām, bet par varu. Mēs redzam nopietnu kauju starp sunnītiem un šiītiem par ietekmi arābu pasaulē. Šis, lūk, ir atslēgas elements, nevis demokrātiskas vēlēšanas,» saka Inkēns. Savukārt Rīgas Stradiņa universitātes profesors Andris Sprūds uzsvēra: «Valstis, kuras vēl atrodas demokratizācijas procesā, var kļūt agresīvākas nekā daža laba autoritāra iekārta. Te varam piesaukt metaforu par Eirāzijas Balkāniem. Runa ir par Pakistānu, Afganistānu, līdz pat Lībijai. Nesaskaņas un pretrunas, kas šajos Eirāzijas Balkānos ieprogrammētas, ir izrāvušās uz āru sabiedrības, valsts pārvaldes un etnisko konfliktu līmenī.» Politikas speciālistu viedoklis, kā redzams, ir līdzīgs astroloģiskajiem skaidrojumiem.
Dažādas transformācijas
Vēl viena būtiska pozīcija, kas izveidojusies debesīs, ir Plūtona un Urāna kvadrāts (astroloģisks aspekts, kombinācija, kas iezīmē problēmas). Tas ilgs vēl līdz 2017. gadam. Urāns mundānajā astroloģijā atbild par revolūcijām, jaunām sabiedrības vēsmām, dumpīgumu, jaunām vajadzībām u.tml. (Interesanti, ka Urāna atklāšanas laiks sakrīt ar revolucionārajām vēsmām Eiropā 18. gadsimta beigās, ko aizsāka Anglijas industriālā revolūcija. Kā jau zinām, tajā periodā parādījās jaunas tehnoloģijas, piemēram, tvaika mašīnas, cilvēki sāka izmantot jaunus energoresursus: petroleju, akmeņogles.)
Pagriežot vēstures ratu atpakaļ uz iepriekšējiem Plūtona-Urāna kvadrāta periodiem, vēlos pieminēt kaut dažus politiskos faktus: 1887. gadā Amerikā tapa tā dēvētais Douza akts, kas paredzēja atņemt indiāņiem lauksaimniecībai derīgās zemes; 1933. gadā Vācijā pie varas nāca Ādolfs Hitlers, tika aizliegtas visas partijas, izņemot nacistu partiju, sākās fašisma ideoloģijas propaganda; 1934. gadā Latvijā notika Kārļa Ulmaņa valsts apvērsums.
Arī šī minētā planetārā kombinācija pastiprina gan cīņu par varu, gan resursiem, gan vēlmi pēc pasaules pārdales.
"Praktiskā Astroloģija"
567 iesaka šo blogu